![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjuaK_OyWueZioJwXoTzfP4n3KSP9swqB5mBDO1hNQdjNhTSsCNjN_BpbbstdSTxmO4SlF-ft62cZMfZ_LJV3SgVZpuXxf0zENEeiqIhjpscMGXB2hnrjGdG3e6tBwjV9W0pfpRKhqpcMU/s320/%CE%95%CE%9A%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%95%CE%A3+2014.jpg)
Μέχρι τώρα, στις Ευρωεκλογές ο καθένας μπορούσε να ψηφίσει εκεί που έμενε, μιας και τα ψηφοδέλτια ήταν κοινά για όλη την Επικράτεια, ενώ μπορούσε εύκολα να καταγραφεί η συμμετοχή στις εκλογές. Πλέον όμως, οι Ευρωεκλογές θα συμπίπτουν με τις Δημοτικές & Περιφερειακές Εκλογές.
Σύμφωνα με τον υπουργό Εσωτερικών, η αλλαγή αυτή θα έρθει, μέσω της τροπολογίας που θα κατατεθεί στη Βουλή μαζί με την οριστικοποίηση της ημερομηνίας διεξαγωγής των Αυτοδιοικητικών Εκλογών.
Πέραν του ότι, στις δεύτερες είναι υποχρεωτική η ψήφος στο τόπο όπου κάποιος είναι εγγεγραμμένος, όπως σημειώνει ο υπουργός Εσωτερικών «με το σημερινό νομοθετικό πλαίσιο υπάρχει ο κίνδυνος να ψηφίσει ένας στον τόπο κατοικίας του και μετά να ξαναψηφίσει εκεί που είναι εγγεγραμμένος».