![ΕΦΕΤ:Ιχνη DNA αλόγου σε βραστή πάριζα της Νίκας ΕΦΕΤ:Ιχνη DNA αλόγου σε βραστή πάριζα της Νίκας](http://l3.yimg.com/bt/api/res/1.2/FMHaKUDa0DRLFuRkx8JDcw--/YXBwaWQ9eW5ld3M7Zmk9aW5zZXQ7aD0xMDM7cT04NTt3PTIwMA--/http://media.zenfs.com/el_GR/News/euro2day.gr/nikas003-big.jpg)
Το δείγμα, ήταν από συσκευασία βάρους 3,45 kg (μπαστούνι), έφερε ημερομηνία λήξης 21-6-2013, παρασκευάζεται / συσκευάζεται από την ΝΙΚΑΣ ΑΒΕΕ, 22ο χλμ. Αθηνών- Λαμίας, Άγιο Στέφανο.
Στο εν λόγω προϊόν, βάσει Εργαστηριακής Ανάλυσης, ανιχνεύτηκε DNA αλόγου (στο σύνολο του DNA 0.1%), αναφέρεται στην ανακοίνωση.
Ο Ε.Φ.Ε.Τ. απαίτησε την άμεση ανάκληση / απόσυρση του συνόλου του εν λόγω προϊόντος από την επιχείρηση και οι έλεγχοι συνεχίζονται προς κάθε κατεύθυνση με στόχο την προστασία του καταναλωτή.