Συντριβή για την εθνική μας ομάδα - Βοσνία Ελλάδα 3 - 1

Κατώτερη των περιστάσεων η Ελληνική εθνική ομάδα, γνώρισε την συντριβή με 3-1 από την Βοσνία στη Ζένιτσα καθώς και έκανε άπιαστο το όνειρο της απευθείας πρόκρισης στο Μουντιάλ της Βραζιλίας

Από το πρώτο λεπτό η Βοσνία έδειξε τις προθέσεις απέναντι στην ελληνική ομάδα και μόλις στο 6ο λεπτό ο Καρνέζης έδιωξε δύσκολα την κεφαλιά του Βράνιες, Έπειτα  από ένα διάστημα με αρκετά λάθη εκατέρωθεν, η Βοσνία κατάφερε στο 29' να ανοίξει στο σκορ με τον Τζέκο ο οποίος πήρε την κεφαλιά μπροστά από τον Παπαδόπουλο μετά το φάουλ του Μισίμοβιτς. Πριν προλάβει να συνέλθει η ελληνική ομάδα δέχθηκε ένα παιδικό γκολ, ο Τζαβέλλας ανέτρεψε τον Μουίτζα και ο διαιτητής έδωσε το πέναλτι, ο Καρνέζης απέκρουσε την εκτέλεση του Μισίμοβιτς αλλά η άμυνα αδράνησε και από τις κόντρες ο Ιμπίσεβιτς χρίστηκε σκόρερ για το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς να αλλάξουν και πολλά πράγματα οι Βόσνιοι “τελείωσαν” το ματς μόλις στο στο 52'. Φάουλ ο Μισίμοβιτς, κεφαλιά ο Τζέκο και 3-0.
Το γκολ της τιμής για την εθνική μας ο Φ. Γκέκας στο 93'.